Barış Manço’nun gerçekleştiremediği hayallerine çok şaşıracaksınız

Anadolu rock müzik tarzının efsane isimlerinden Barış Manço aramızdan göç edeli 22 sene oldu.


571
571 points

Anadolu rock müzik tarzının efsane isimlerinden Barış Manço aramızdan göç edeli 22 sene oldu. Şubat 1999 tarihi içerisinde hayata gözlerini kapatmış olan usta sanatçı ardında çok harika bir yaşamın yanı sıra dev ayak izlerini de bırakmış oldu. Manço, aslında bir insanın elde etmeyi isteyebileceği her şeye ulaşmış oldu. Fakat gerçekleştirmek için ömrünün yetmemiş olduğu hayalleri kalmış durumda. İşte Barış Manço’nun gerçekleştirmeyi başaramadığı üç tane hayali.

Çok kısa ömrüne fazlasıyla şey sığdırmayı başardı müziğini piri. Dünyanın tamamını 13 defa dolaşabilecek kadar, yani tam tamına 500.000 kilometrenin üstünde yol kat etmiş oldu. 148 tane ülkenin yanı sıra yüzlerce de şehir gezmiş oldu. O kadar harika şarkılar yaptı ki, her bir tanesi milli marş gibi olmaya başladı dillere. Ve cenazesi esnasında ‘Merhumu nasıl bilirdiniz?’ şeklindeki soruya, milyonlarca sayıdaki insan hep bir ağızdan aynı cevabı vermiş oldu: ‘İyi bilirdik!’

Ölümü gözlerimizde yaş kalbimizde derin bir sızı bırakmış olan Barış Manço her şeyi başarmış oldu ancak yapamadığı üç tane şey kalmış oldu, üç tane de hayal… 2023 senesi içerisinde ülkemizin öteki Türk devletleriyle çok büyük bir medeniyet kuracak olduğuna işaret etmekte olan Manço’nun en büyük hayallerinden bir tanesi de Cumhuriyet’in 100. senesinde sahnede yer alabilmekti.

Türk milliyetçiliği hususundaki tutkusuyla bilinmekte olan Barış Manço’nun bir başka hayali de, Türk tarihinine ışık tutabilecek bir belgesel projesiydi. Şimdiye dek Rus kaynakları ile birlikte Çin kaynaklarından okunmuş olan köklü Türk tarihine, Türk imzasının yanı sıra kendi gerçekleştirmiş olduğu araştırmaları sayesinde yapacak olduğu belgesel içerisinde bütün dünyaya anlatma planları yapıyordu. Barış Manço’nun en son hayali de, aşık olduğu ülkesi içerisinde bir cumhurbaşkanı olabilmekti.


Sosyal medyada paylaş

571
571 points

Ne Düşünüyorsun?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Berbat Berbat
0
Berbat
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Güzel Güzel
0
Güzel
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Kahkaha Kahkaha
0
Kahkaha
Aşk Aşk
0
Aşk
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Karizmatik Karizmatik
0
Karizmatik
Cadde Kultur

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir