Son dakika: Kuvvetli yağmura soğuklar eklenecek! Meteoroloji’den kar tahmini…

Meteoroloji’nin son dakika uyarıları sürüyor. Özellikle Marmara ve Ege’nin etkileneceği sağanakların devamında sıcaklıklar aniden düşecek. Cumartesi gecesi Trakya’da eksi değerler görülecek, Edirne ve Kırklareli dolaylarında kar yağışı bekleniyor. Son dakika tahminlerine göre Balıkesir ve Çanakkale’ye de uyarı geldi. Uyarıda, sağanakların Çarşamba gece saatlerine kadar kuvvetli olması (30 – 60 kg/ m2) beklendiğinden yaşanabilecek sel, su baskını, yıldırım, yağış anında kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır, denildi.

FIRTINAYA DİKKAT!

Ülkemizin kuzeybatı kesimlerinde güney ve güneybatı yönlerden esmekte olan rüzgarın bugün öğle saatlerinden sonra kuzey ve kuzeydoğuya (Poyraz) dönerek kuvvetini arttırması; İstanbul ve Çanakkale başta olmak üzere Marmara’nın Batısı ve Kuzey Ege’de 29.11.2018 Perşembe gece saatlerine kadar zaman zaman fırtına (60-80 km/saat) şeklinde esmesi beklendiğinden yaşanabilecek çatı uçması, ağaç ve direk devrilmesi, ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

İSTANBUL’DA YAĞIŞ ETKİLİ OLUYOR

İstanbul’da gece başlayan yağmur, etkili oluyor. Yağış nedeniyle Taksim Meydanı ve İstiklal Caddesi’nde gezen vatandaşlar zor anlar yaşarken bazı vatandaşlar yağmurdan, yanlarında bulunan şemsiyelerini açarak korundu. Bazıları ise ıslanmamak için tentelerin altına sığındı. Yağmur nedeniyle yollarda da  su birikintileri oluştu.

İstanbul'da dün akşam saatlerinde başlayan yağış etkisini sürdürmeye devam ediyor.

İstanbul’da dün akşam saatlerinde başlayan yağış etkisini sürdürmeye devam ediyor.

EDİRNE’DE KUVVETLİ SAĞANAK ETKİLİ OLUYOR

Edirne’de dün akşam saatlerinde başlayan sağanak aralıksız devam ediyor. Kuvvetli sağanak nedeniyle trafiğin yoğun olduğu Sadık Ahmet, Muammer Aksoy, İlhami Ertem gibi caddelerin de aralarında olduğu pek çok cadde ve sokak trafiğe kapatıldı. Kocasinan Mahallesi’nin bir bölümünde sular apartman ve sitelerin bahçelerini doldurdu.

Edirne'de selden bir özel hastanenin acil servisi de etkilendi.

Edirne’de selden bir özel hastanenin acil servisi de etkilendi.

Bodrum kattaki bir çok ev ve iş yeri ile özel bir hastanenin acil servisini su bastı. Yaklaşık 10 saatte kent merkezine metrekareye 96 kilogram yağış düştü. Meteoroloji yetkilileri yağışın yarın da devam edeceğini öngördüklerini belirtti.

Edirne'de özellikle bordum katlardaki birçok ev sular altında kaldı.

Edirne’de özellikle bordum katlardaki birçok ev sular altında kaldı.

YAĞIŞLAR NE ZAMANA KADAR SÜRECEK?

Cuma gününe kadar etkisini devam ettirecek olan yağışlı hava Marmara ve Ege’de hafta sonu etkisini kaybedecek ancak hava sıcaklıkları düşmeye devam edecek. Cumartesi günü Doğu Anadolu Bölgesi’nin yüksek kesimlerinde kar yağışı bekleniyor.

5-gunluk-son-dakika

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir