Türk Halk Müziği sanatçılarından Ahmet Günday yaşamını yitirdi

Türk Halk Müziği'ndeki usta isimlerden ve aynı zamanda TRT sanatçılarından Ahmet Günday, karaciğer rahatsızlığından dolayı bir müddettir tedavi görmekte olduğu hastane içerisinde yaşamını yitirdi.


565
565 points

Türk Halk Müziği’ndeki usta isimlerden ve aynı zamanda TRT sanatçılarından Ahmet Günday, karaciğer rahatsızlığından dolayı bir müddettir tedavi görmekte olduğu hastane içerisinde yaşamını yitirdi.

Türk Halk Müziği’ndeki usta isimlerden ve aynı zamanda TRT sanatçılarından Ahmet Günday, karaciğer rahatsızlığından dolayı bir müddettir tedavi görmeye devam ettiği İzmir ilinde yer alan bir hastane içerisinde, 77 yaşındayken hayata gözlerini yumdu.

Usta durumda bulunan sanatçı, memleketi Muğla ilinin Fethiye ilçesi içerisinde Cuma gününde gerçekleştirilecek tören ile beraber son yolculuğuna uğurlanmış olacak. Sanat kariyerinin süresince yüzlerce kişiyi yetiştirmiş olan Ahmet Günday, ardında ise ‘Bağlama Metodu’nun yanı sıra ‘Türküler ve Öyküleri’ ile birlike ‘Dünden Bugüne Fethiye’ benzerindeki çok önemli eserler bırakmış oldu.

Müzisyenliğin yanı sıra akademisyen ve aynı zamanda araştırmacı olarak tanınan Ahmet Günday, 1944 senesi içerisinde Fethiye ilçesinde dünyaya gözlerini açtı. Buca Eğitim Fakültesinin Müzik Bölümünü bitirmiş olan Ahmet Günday, Ege Üniversitesinin Devlet Türk Müziği Konservatuarı içerisinde uzun bir zaman öğretim üyeliği görevlerini de yaptı. 1966 senesi içerisinde girmiş olduğu İzmir Radyosundan Halk Müziği Sanatçısı şeklinde emekliliğini elde eden usta isim, daha sonraki seneler içerisinde de müzik çalışmalarına devam etmiş oldu. TRT Repertuarları arasına girmiş olan pek çok yöre türküsünün derleyicisi ve aynı zamanda kaynak kişisi olarak öne çıkan Ahmet Günday, evli bir durumda ve iki tane de çocuk babasıydı.


Sosyal medyada paylaş

565
565 points

Ne Düşünüyorsun?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Berbat Berbat
0
Berbat
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Güzel Güzel
0
Güzel
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Kahkaha Kahkaha
0
Kahkaha
Aşk Aşk
0
Aşk
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Karizmatik Karizmatik
0
Karizmatik
Cadde Kultur

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir